Najczęściej zadawane pytania

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o szkole O!Mega, ale boicie się zapytać

Edukacja

Szkoła demokratyczna to bardzo szerokie podejście, realizowane w wielu scenariuszach. Wolelibyśmy mówić o tym, czym różni się szkoła O!Mega od szkoły tradycyjnej. Jest kilka podstawowych różnic: - twoje dziecko będzie zapisane do normalnej szkoły i uzyska zgodę na "edukację domową"; z tej szkoły uzyska też świadectwo - w naszej szkole będzie się uczyć bez egzaminów i ocen, pokonując kolejne etapy edukacji w sposób dostosowany do swoich możliwości i zainteresowań - będzie się samoorganizować wraz z resztą dzieci, uczestnicząc w zebraniach szkolnych, planując wspólne zajęcia i aktywności, ustanawiając wspólne zasady - będzie zdawać raz w roku egzaminy klasyfikacyjne Nie będzie przynosić do domu dzienniczka z uwagami, nie dostanie dwójki za brak zadania (bo zasadniczo nie dostaje zadań do domu, skoro siedzi w szkole 8 godzin), pewnie nawet nie będzie chciało wracać do domu (zwłaszcza jak jest cieplej na dworze).
Każdy uczeń szkoły demokratycznej ma obowiązek zdać raz w roku egzaminy klasyfikacyjne z każdego przedmiotu przewidzianego podstawą programową dla jego poziomu nauczania. W klasach 1+3 jest to jeden egzamin pisemno/ustny z całości.
Nasi nauczyciele to otwarte osoby, profesjonaliści-entuzjaści edukacji demokratycznej. Standardem naszej szkoły jest jeden nauczyciel na ok. +- 6 uczniów. Dbamy o to, aby nauczyciele pracowali w tematach, które ich interesują i w których się spełniają. Kryterium doboru nauczyciela jest to, czy dobrze czuje się z dziećmi, czy do nich trafia ze swoją ofertą raczej niż kwesta posiadania wykształcenia kierunkowego. Więcej informacji o nauczycielach znajdziesz w zakładce "O nas"
Grupa Inicjatywna zawiązała się w roku 2012 a szkoła rozpoczęła działalność w roku 2013 w lokalizacji przy Alejach Wielkopolskich. W latach 2014-2016 Trampolina działała przy ulicy Za Cytadelą 8. Latem 2016 roku szkoła przeniosła się na ulicę Przełajową 5, gdzie zbudowaliśmy własny budynek. Jeśli chodzi o edukację to właśnie kończymy czwarty rok szkolny.
Tak, mamy już absolwentów gimnazjum (którzy są teraz w liceum) oraz w tym roku będą kolejni absolwenci gimnazjum i szkoły podstawowej.
Szkoła oferuje następujące poziomy edukacyjne: - przedszkole - Szkoła podstawowa - edukacja wczesnoszkolna (klasy 1-3) - Szkoła podstawowa, klasy 4-6 - gimnazjum - liceum
Tak, nauka w szkole O!Mega (wcześniej Trampolina) kończy się państwowym świadectwem ukończenia klasy/szkoły. Z takim świadectwem można wybrać dowolną szkołę na zasadach ogólnie obowiązujących.
W dowolnym momencie. Wystarczy opinia psychologa i podpisanie umowy.
Tak, szkoła jest standardowo otwarta w okresie wakacyjnym. W okresie wakacji letnich stawiamy jednak bardziej na integracje i zabawę, tak że każdy może spokojnie pojechać na swoje rodzinne wakacje i nie będzie miał z tego powodu zaległości.
Okresy ferii/wakacji są zwykle konsultowane z rodzicami. Nie musimy mieć ferii wtedy, kiedy ma je cały Poznań, ale możemy je dostosowywać do pomysłów naszej społeczności.
W chwili obecnej mamy ponad 30 uczniów w szkole, w różnym wieku.
Tak. Sześciolatki sobie świetnie radzą w naszej społeczności, a dzięki przebywaniu w grupie dzieci w różnym wieku, o wiele chętniej się uczą od swoich starszych kolegów i koleżanek
Tak, od września 2016 roku w naszej nowej siedzibie prowadzimy własne przedszkole.
W ogólności nie jesteśmy zwolennikami sprawdzania wiedzy testami. O wiele łatwiej ustalić poziom wiedzy ucznia w codziennej, bezpośredniej pracy. Oczywiście, jeśli uczniowie są zainteresowani rozwiązywaniem testów, dajemy im tą możliwość i wsparcie.
Planujemy przyjęcie nie więcej niż 30 dzieci w różnych grupach wiekowych. Oznacza to około 6-8 miejsc dla maluchów i około 5 miejsc w każdej z pozostałych grup wiekowych.
W szkole mamy mnóstwo zajęć na świeżym powietrzu, a zorganizowane zajęcia są realizowane w wybrane dni tygodnia w grupach zainteresowań. Nasze dzieci m.in. uczęszczają na (nieobowiązkowo): ściankę wspinaczkową, basen, który mamy kilkadziesiąt metrów od budynku szkoły (nauka pływania), balet.
W naszej szkole nie ma lekcji religii. Pozostawiamy te sprawy kościołom. Religia jest prywatną sprawą dzieci i rodziców. Jeśli chodzi o sprawy etyki/filozofii, to mamy to w szkole na co dzień. Nie w postaci formułek, ale w formie zastanawiania się nad postawami ludzkimi, problemami dzisiejszego świata, rzeczami które dzieją się obok nas.
Tak, w naszej szkole spotkasz dzieci/nauczycieli/rodziców z różnych kontynentów, o różnym kolorze skóry, mówiących w różnych językach. Nie przeszkadza to im budować zgranej paczki, a różnorodność tylko je wzbogaca.
Podstawowym językiem obcym jest angielski, większość starszych uczniów swobodnie się nim posługuje. Jako drugi język występuje hiszpański, francuski, włoski, niemiecki, chiński, rosyjski, ukraiński, w zależności od wyboru ucznia.
W czasie roku szkolnego w godzinach 8-17, w czasie wakacji 8-16, w zależności od potrzeb dzieci i rodziców
Każdy uczeń naszej szkoły realizuje indywidualny tok nauczania 😉
Pracujemy nad tym, aby było to możliwe.
Oznacza to, że realizujemy idee szkoły demokratycznej w formie edukacji dziennej. Nie jest konieczne przepisywanie dzieci do edukacji domowej, będziemy wydawać świadectwa naszej szkoły, nie będą konieczne coroczne egzaminy klasyfikacyjne.

Opłaty za szkołę

Wpisowe (w chwili podpisywania umowy) – 1000 zł Przedszkole – 900 zł/msc Szkoła podstawowa – 1200 zł/msc Liceum – 1300 zł/msc w pierwszej klasie, 1500 zł/msc w drugiej i trzeciej klasie. Do wysokości czesnego należy doliczyć koszty wyżywienia (do szkoły posiłki dostarcza firma cateringowa), ceny biletów do instytucji kultury i koszty wycieczek (szacunkowa kwota ustalana jest na początku roku szkolnego i podawana wszystkim rodzicom).
Szkołę można wspomagać na wiele sposobów: 1. Zrobić coś samemu (np. przygotować jakieś zajęcia związane ze swoją pracą, zainteresowaniami) - chcemy aby dzieci miały kontakt z rzeczywistością dookoła 2. Zaopatrywać szkołę w środki "zużywalne" - środki do mycia, papier, toner, pisaki, artykuły plastyczne, w zależności od możliwości 3. Zaopiekować się ogrodem lub budynkiem (sprzątanie, drobne naprawy). Jesteśmy społecznością (ale nie sektą 😉 i każdy z nas stara się jak może wspomóc szkołę.

Zapisy

Podstawowym wymogiem formalnym który musi być spełniony, jest opinia psychologa dopuszczająca dziecko do nauki w trybie edukacji domowej. Tą opinię należy uzyskać w lokalnej poradni psychologicznej. Przed decyzją o wyborze szkoły, szkoła O!Mega zaprasza każdego zainteresowanego rodzica na rozmowę rekrutacyjną a każde dziecko na nieodpłatny tydzień próbny (czyli pięć dni niczym nieograniczonego uczestnictwa w życiu O!Megi) Jeśli dziecku spodobało się w szkole, a rodzice gotowi są uwierzyć w słuszność swojej decyzji 😉 zapraszamy do podpisania umowy. (Zwykle najtrudniejsza jest decyzja rodziców, dzieci nie mają z decyzją problemu).
Jeśli są wolne miejsca, dzieci przyjmujemy przez cały rok. Nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań.

Wolontariusze

Na wolontariat zapraszamy pasjonatów, studentów i nauczycieli. Do odbycia u nas 20 godzin wolontariatu zobligowany jest także każdy rekrutowany przed nas nauczyciel przed podjęciem przez nas decyzji o współpracy. Cały wolontariat odbywa się pod stałą i serdeczną opieką jednego z pracowników. Wystawiamy zaświadczenia o odbyciu wolontariatu. Zapraszamy!
Zgłoszenia wolontariuszy przyjmuje proszę wysyłać na adres ogólny podany w zakładce "kontakt" (http://omegaszkola.edu.pl/kontakt/)
Tak, wyróżniający się wolontariusze mogą liczyć na późniejsze zatrudnienie. Oferujemy dla nich staże absolwenckie, praktyki absolwenckie lub umowę o pracę. W zależności od zapotrzebowania i oceny wolontariusza.
Pracujemy nad miejscem na stronie www, gdzie będą znajdować się na bieżąco oferty wolontariatu. Od nowego roku (wrzesień 2017) poszukujemy: - Animatora WF (mamy do dyspozycji duże boisko) - Majsterkowicza (zajęcia w drewnie i innych miękkich materiałach) - Garncarza/ceramika (zajęcia z gliną, koło garncarskie)

Cześć!

Nasza strona jest w trakcie aktualizacji. Przepraszamy za ewentualne problemy, które mogą wystąpić podczas korzystania z niej.

Pozdrawiamy,
O!Mega Szkoła